Uczennica klasy IIZ Nadia Darnowska zakwalifikowała się do II etapu Olimpiady Geograficznej. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Archiwum Aktualności
Sukcesy naszych uczniów
Graliśmy z WOŚP
W tygodniu przed finałem WOŚP w VI LO odbyły się liczne działania mające na celu zbiórkę środków na rzecz WOŚP (licytacje, mecz siatkówki nauczyciele kontra uczniowie, kiermasze fantów itp.)
Sukcesy naszych uczniów
Uczennica klasa IIB Zuzanna Lasoń zakwalifikowała sie do II etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, który odbył się na Wydziale Filologicznym UŁ w sobotę 18.01.2025 r. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Pasje naszych uczniów
W VI Ogólnopolskim Turnieju Tańca Nowoczesnego LizArt - Milena Klemczak z kl. IV A zdobyła Grand Prix Starosty Łasku za solo w kategorii: inne formy - młodzieżowcy oraz I miejsce w solo modern w kategorii młodzieżowcy. Gratulujemy!!!
Pasje naszych uczniów
I miejsce w modern solo klasa C kategorii wiekowej 17+ w XXVIII Open Poland 2024 zajęła Weronika Leśniewska z kl. IV F. Gratulujemy!!!
Pasje naszych uczniów
W 25 Ogólnopolskim Festiwalu Dzieci i Młodzieży Piosenki Jana Wojdaka Maria Przybylska z kl. IV B i Antonina Ładziak z kl. III Z zdobyły nagrodę specjalną. Gratulujemy!!!
Spotkanie z Piotrem Kraśko w Miejskiej Strefie Kultury
W dniu 21.11.2024 r. klasy dziennikarskie IIIC i IVC odwiedziły Miejską Strefę Kultury - Łódź Górna, aby wziąć udział w spotkaniu ze znanym dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym, Piotrem Kraśko. Dzięki temu uczniowie mogli dowiedzieć się więcej o kulisach pracy dziennikarza. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Reportaże z Podwórek. Inspirowane Wańkowiczem”, a koordynował je pracownik MSK, absolwent naszego liceum Piotr Augustyniak. Dziennikarz opowiadał o swojej pracy, a na koniec polecił młodym adeptom tej sztuki, aby dużo czytali. To najlepszy sposób na naukę tworzenia własnych historii i pisania artykułów
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Kawowe Anioły”
Pani Prof. Katarzyna Szymanek-Zaguła zaprasza uczniów VI LO do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Kawowe Anioły”. Prace proszę przynosić do p. prof w czwartki od 12.00 do 15.00. Termin oddawania prac kończy się z dniem 19.12.2024. Szczegóły konkursu w załącznikach:
Wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Filmowym
Marika Darnowska z klasy filmowej zdobyła wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Filmowym „Kręci Mnie Mój Zawód”. Gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!
Spotkanie z Jackiem Bławutem – wybitnym reżyserem
W zeszłym tygodniu (22 października 2024) w naszej szkole odbyło się spotkanie z Jackiem Bławutem – wybitnym reżyserem, autorem zdjęć i profesorem w Szkole Filmowej w Łodzi. Wstęp przed projekcją wygłosił Jakub Wiewiórski wicedyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi, następnie obejrzeliśmy filmy: „Nienormalni” i „Cyrk Skalskiego”, a rozmowę po filmach przeprowadził doktor Michał Dondzik. Dziękujemy uczniom klas filmowych, którzy aktywnie uczestniczyli i pomagali w organizacji spotkania.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Wiarygodnie. Atrakcyjnie. Rzetelnie"
Autorzy zdjęć: Alexander Hanuszkiewicz, Marcelina Shohag, Michał Dondzik, Marta Marosek
Nominacja w plebiscycie edukacyjnym 2024
VI LO zostało nominowane w plebiscycie edukacyjnym organizowanym przez Dziennik Łódzki i Express Ilustrowany na Szkołę Roku. Bardzo dziękujemy za nominację i wszystkie głosy oddane na Naszą Szkołę i Naszego Nauczyciela. Zachęcamy do udziału w głosowaniu na nasze liceum:
https://dzienniklodzki.pl/VI_LO
oraz nauczyciela naszego liceum Panią prof. Mariolę Golicką:
Program Erasmus+ Sound od the Rego
W bieżącym tygodniu wraz z grupą młodzieży ze szkoły IES Rego de Trabe w Culleredo w hiszpańskiej Galicji, uczniowie klas II a i II z realizują program ujęty w projekcie Sound od the Rego w Programie Erasmus+. Pierwsze dwa dni były znakomitą okazją do bliższego poznania się, poznania szkół partnerskich, miast w jakich się znajdują oraz najbliższych okolic. W trakcie zajęć ruchowych prowadzonych przez panią profesor Marlenę Bełdzikowską uczestnicy bawili się dźwiękami. Mieli również możliwość uczestniczyć w charakterze widzów w warsztatach teatralnych prowadzonych przez panią profesor Annę Ciszowską. Dzięki uprzejmości rodziców uczennicy klasy II a, młodzież i ich opiekunowie weszli za kulisy teatru lalek Arlekin poznając tajniki wprawiania w ruch marionetek. Korzystając z jesiennych promieni słonecznych grupa projektowa wraz z pozostałymi uczniami klasy IIa udała się na pieszy rajd po Lesie Łagiewnickim. Organizatorem i przewodnikiem po leśnych szlakach była pani profesor Izabela Świta i pan profesor Jarosław Cepak. Ostatnim punktem pobytu gości z Hiszpanii będzie gra miejska na Księżym Młynie, do której zadania przygotowały uczennice klasy IIa. W pierwszym tygodniu listopada będziemy gościć kolejną grupę młodzieży z IES Rego de Trabe.
Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi
14.10.2024 r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej Pani Dyrektor VI LO w Łodzi - Małgorzata Caban została uhonorowana nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz rozwoju łódzkiej oświaty. W imieniu społeczności szkolnej dziękujemy za olbrzymi wkład pracy, zaangażowanie w rozwój naszej szkoły i gratulujemy wyróżnienia!
Ślubowanie Klasy Pierwszych
W piątek 11.10.2024 r. odbyło sie w naszej szkole uroczyste Ślubowanie Klas Pierwszych.
2
Odkrywamy talenty naszych uczniów
Edycja I: malarstwo
Wykonaj obraz, który przedstawia wybraną przez ciebie emocję.
Możesz wykonać go dowolną techniką, na formacie A3 i przynieść pracę do gabinetu Pani Wicedyrektor do 16.10.2024 r.
Pomoc dla powodzian
W dniu 19.09 odbędzie się zbiorka dla osób poszkodowanych w czasie powodzi.
Zbieramy następujące dary:
- produkty higieniczne i środki czystości (np.: pasty, mydło, chusteczki nawilżane, pieluchy dla dzieci, podpaski, żel, suchy szampon, szczotki, szczoteczki, płyn do mycia różnych powierzchni, papier toaletowy, ręczniki papierowe)
- żywność dla niemowląt
- woda w baniakach 5 litrowych
- karma dla zwierząt
- latarki, baterie AA/AAA, świeczki długopalne, powerbanki, koce termiczne.
- żywność o długiej przydatności i w wodoodpornych opakowaniach (np. makarony, olej, mleko, puszki)
Dary prosimy składać pod pokojem nauczycielskim.
Te rzeczy zostaną dołączone do większej zbiórki Hufca ZHP Łódź-Polesie, a następnie przewiezione transportem w sobotę na dolny Śląsk.
Tego samego dnia odbędzie się kiermasz ciast, z którego dochód również będzie przekazanych dla powodzian.
Zachęcamy do wsparcia i udziału w obu akcjach.
Lekcja terenowa dla klas turystycznych
- Jak wyglądają wygłady lodowcowe, rysy, bruzdy, barańce?
- Czym charakteryzuje się wybrzeże fiordowe?
- Jaka jest głębokość i długość fiordów?
- Jakie mniejszości narodowe zamieszkują Norwegię i dlaczego?
- Czym zajmują się mieszkańcy Norwegii i jak wygląda ich codzienne życie?
Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy podczas zajęć terenowych z geografii zorganizowanych przez p. K. Wojtunika. Tematem przewodnim wyprawy było poznanie cech i form rzeźby polodowcowej w Skandynawii. Mieliśmy możliwość zobaczenia ich bezpośrednio w terenie w Norwegii oraz w Polsce na Pojezierzu Pomorskim, ponadto poznanie typowych dla tych obszarów atrakcji turystycznych. Podczas wyjazdu mieliśmy okazję zapoznać się z praktyczną stroną organizacji imprezy turystycznej, jaką jest zagraniczna wycieczka szkolna, którą poznawaliśmy wcześniej na stacjonarnych zajęciach z edukacji regionalnej.
W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas trzecich turystyczno-krajoznawczych, realizujących rozszerzenie zgeografii. Opiekunami podczas wycieczki byli: p. K. Andrijewska i M. Andrijewski, zaś wiadomości geograficzno- turystyczne podczas trasy przekazywali na przemian: p. K. Wojtunik i p. K. Grzelak.
Podczas pierwszego dnia, w którym przylecieliśmy z Gdańska do Stavanger w Norwegii, podczas trekkingu na Preikestolen widzieliśmy przykłady głównie erozyjnych form działalności lodowca, takich jak rysy, bruzdy, wygłady lodowcowe, barańce, czyli przykłady tych form glacjalnych, o których uczyliśmy się na lekcjach geografii. Zwieńczeniem naszej wyprawy było zdobycie Preikestolen. Jest to półka skalna, zwana amboną, wznosząca się ponad 600 m nad malowniczym fiordem Lysefjorden. Urzekły nas niesamowite widoki, uznawane za wizytówkę Norwegii.
Po powrocie do Gdańska, już drugiego dnia zwiedzaliśmy Westerplatte. O historii obrony tego miejsca i początku II Wojny Światowej przypominał nam p. K. Wojtunik. Zobaczyliśmy też Główne Miasto z jego najważniejszymi zabytkami. W drodze na nocleg w Szteklinie, mieliśmy okazję podziwiać krajobraz młodoglacjalny Pojezierza Pomorskiego z jego charakterystycznymi cechami, takimi jak: dobrze zachowane formy działalności glacjalnej (moreny czołowe i denne) i fluwoglacjalnej (sandry, rynny polodowcowe), duże deniwelacje terenu.
Przemieszczając się po wschodniej części Pojezierza Pomorskiego poznaliśmy również możliwości gospodarcze rozwoju regionu, opierającego się dziś głownie na rozwoju turystyki, dzięki naturalnym walorom (jeziora, lasy, zróznicowana rzeźba terenu). Z uwagi na raczej nieurodzajne gleby, ukształtowane na osadach polodowcowych, warunki dla rolnictwa były raczej ograniczone.
Podróżując po krainie pojeziernej, dowiedzieliśmy się również dlaczego w niektórych małych miejscowościach i wsiach stoją bloki mieszkalne. Ostatniego dnia w drodze do Łodzi, odwiedziliśmy jeszcze dwa miasteczka: Świecie, słynące z rozwoju przemysłu celulozowo-papierniczego oraz zabytkowe Chełmno z jednym z najcenniejszych zachowanych renesansowych ratuszy w Polsce północnej. Ratusz przebudowany z gotyckiego, zdobi charakterystycznym pręt chełmińskim, stanowiący niegdyś wzorzec miar dla powstałego tu w XIII w. państwa krzyżackiego.
Cieszymy się, że udało nam się uczestniczyć w tak ciekawych, wyjazdowych zajęciach terenowych z geografii.
Pasje naszych uczniów
Pragniemy poinformować, iż uczennica naszej szkoły Karolina Janczyk z klasy 2P, po osiągnieciu bardzo dobrych wyników sportowych na Mistrzostwach Polski w Japońskim Karate Shotokan Federacji JKA, została powołana do Kadry Narodowej w karate. Karolina trenuje w łódzkim klubie karate Drago Sfera i będzie reprezentować Polskę, nasze miasto Łódź na Mistrzostwach Świata JKA "Funakoshi Gichin Cup 16 th Karate do World Championship Tournament", które dobędą się w dniach 25-27 października w Takasaki Arena w Japonii. Jest to wydarzenie bez precedensu, ponieważ Reprezentacja Polski wystąpi po raz pierwszy na turnieju w stylowym karate Shotokan JKA w Japonii. Nikt, nigdy wcześniej nie dostąpił tego zaszczytu.
Z klubu Drago Sfera Łódź powołania otrzymało siedmioro zawodników wśród uczennica naszej szkoły. Miasto Łódź wspiera udział sportowców w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
W dniu 02.09.2024 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2024/2025. Pani Dyrektor Małgorzata Caban w swoim wystąpieniu, przywitała Radę Pedagogiczną, uczniów klas pierwszych, klas czwartych oraz przybyłych absolwentów.
Zebranie Rodziców
Zapraszamy Rodziców uczniów klas I, II, III i IV na zebrania z wychowawcami w dniu 04.09.2024 (środa) o godzinie 1700.